Με αφορμή την σημερινή μέρα πάμε να δούμε τα ομορφότερα “σπίτια” που φτιάχνουν διάφορα ζώα βάζοντας τα γυαλιά και στους καλύτερους αρχιτέκτονες.
Τα περισσότερα ζώα αρκούνται στο να βρουν έναν ελαφρώς πιο απαλό και πιο προστατευμένο χώρο για να κοιμηθούν τη νύχτα, αλλά υπάρχουν και άγρια ζώα εκεί έξω που δεν απαιτούν τίποτα άλλο από τα καλύτερα καταλύματα. Αυτά τα 5 ζώα είναι μερικοί από τους καλύτερους αρχιτέκτονες που έχει να προσφέρει το ζωικό βασίλειο.
1. Ο κοινωνικός υφαντής, ιθαγενής στη Νότια Αφρική, τη Ναμίμπια και την Μποτσουάνα, υφαίνει τεράστιες κοινοτικές φωλιές που μπορούν να φιλοξενήσουν εκατοντάδες πουλιά σε πολλές γενιές. Αυτές οι φωλιές, υφασμένες από ξυλάκια και γρασίδι, είναι μόνιμες. Οι βαθύτεροι εσωτερικοί θάλαμοι διατηρούν υψηλότερη θερμοκρασία τη νύχτα, επιτρέποντας στα πουλιά να παραμείνουν ζεστά. (εικόνα: Denis Roschlau)
3. Οι υφάντρες της Μπάγια συχνά χτίζουν τις κομψές κρεμαστές υφαντές φωλιές τους σε αγκαθωτούς φοίνικες και ακακίες ή πάνω από υδάτινα σώματα, όπου τα αρπακτικά μπορεί να δυσκολεύονται να τα φτάσουν. Οι φωλιές μπορούν συχνά να βρεθούν σε αποικίες, αν και υπάρχουν και μεμονωμένες. (εικόνα: subroto)
5. Το Montezuma oropendola πλέκει τις φωλιές του από μικρά κλήματα και γρασίδι. Συνήθως ζουν σε αποικίες περίπου 30 πουλιών, που περιλαμβάνουν ένα κυρίαρχο αρσενικό που ζευγαρώνει με τα θηλυκά. (εικόνα: Simon Valdez)
Γεια σου φίλη! Είμαι η Μάρθα Κατσαρού με τάση να εκφράζομαι μέσα από τη μαγεία της γραφής. Το ακαδημαϊκό μου ταξίδι με πήγε από τον κόσμο της Διοίκησης Επιχειρήσεων στη Σχολή Επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ, όπου απέκτησα το μεταπτυχιακό μου στη Δημοσιογραφία. Από τα πρώτα μου χρόνια, ανακάλυψα ότι η αληθινή μου φωνή αντηχεί πιο εύγλωττα στον γραπτό λόγο παρά στον προφορικό. Γι’ αυτό και από τους αριθμούς βρέθηκα να «μπλέκομαι» με τα γράμματα, για να επικεντρωθώ στο πάθος μου για το lifestyle. Μόδα, ομορφιά, διακόσμηση ήταν τα θέματα που πάντα με γοήτευαν ως αναγνώστρια. Πλέον, οπλισμένη με όρεξη, ταξιδεύω με τις δικές μου ιδέες και σκέψεις που μοιράζομαι μαζί σου. Θα γίνεις συνταξιδιώτης μου;