Το Red Bull Σκαλάκια έφτασε στο τέλος του και για μια ακόμη χρονιά αποτέλεσε έναν μοναδικό, αλλά και απαιτητικό αγώνα για τους ορεινούς δρομείς.

Οι 35 καλύτεροι αθλητές που κέρδισαν μια θέση στον τελικό, μέσα από τη διαδικασία των χρονομετρημένων προσπαθειών από τις 8 Φεβρουαρίου μέχρι τις 28 Μαρτίου, συναντήθηκαν στα διάσημα «Σκαλάκια» της Πάρνηθας και στις 10 ακριβώς ξεκίνησαν κατά κύματα, σε ομάδες των 3, να ανηφορίζουν το δύσκολο αυτό μονοπάτι.

Overall νικητής αυτού του ξεχωριστού αθλητικού αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ελευθερίου, τερματίζοντας μέσα σε 24 λεπτά και 59 δευτερόλεπτά. Τον Δημήτρη ακολούθησαν οι Γιώργος Λουφέκης με χρόνο 25:53 στη δεύτερη θέση, και Σταύρος Στεφανής με 26:02 στην τρίτη θέση.

Οι άνδρες χωρίστηκαν σε δύο ηλικιακές κατηγορίες, αυτή των «18-39» και των «40+». Στην πρώτη κατηγορία, νικητές ήταν οι Δημήτρης Ελευθερίου ο οποίος βγήκε πρώτος, με τον Γιώργο Λουφέκη να τον ακολουθεί στην δεύτερη και τον Βασίλη Μαυριανό στην τρίτη θέση. Στην δεύτερη ηλικιακή κατηγορία νικητές είναι οι Σταύρος Στεφανής, Μπάμπης Σαγρέδος και Γεώργιος Καραπετάκος, στην πρώτη, δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Για μια ακόμη χρονιά στην κατηγορία των γυναικών έλαμψε η Μαρία Μάλαϊ τερματίζοντας πρώτη με χρόνο 28 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα. Στο βάθρο την συνόδεψαν οι Μαρία Λουφέκη στην δεύτερη θέση με χρόνο 31:08 και η Νατάσα Σπανού στην τρίτη θέση με 32:02.

Παρόλο που η μεγάλη κλίση των «Σκαλακίων» και το ασταθές και βραχώδες – σε σημεία – έδαφος δυσκόλεψε πολύ την προσπάθεια των αθλητών, ο καιρός ήταν σύμμαχός τους, με την θερμοκρασία να είναι πολύ καλή και ένα ανεπαίσθητο αεράκι να ανακουφίζει τους συμμετέχοντες καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Η εξάντληση ήταν εμφανής στα πρόσωπα των αθλητών, ωστόσο με το που περνούσαν την γραμμή του τερματισμού επικρατούσε ένα μεγάλο χαμόγελο και μια βαθιά αίσθηση ικανοποίησης, δημιουργώντας ένα υπέροχο κλίμα γεμάτο χαρά και θετική διάθεση.

Stay tuned για το βίντεο, ενώ για να πάρεις μια μικρή γεύση από το event μπορείς να βρεις φωτογραφίες στο παρακάτω link: